Volkswagen Passat Alltrack: Najuniverzálnejší Passat zo všetkých

VW Passat má niekoľko zaujímavých verzii, ale tou najzaujímavejšou asi bude alternatíva s názvom Alltrack. Je to druh vozidla, ktorý nie je klasickým kombi, aj keď tak vyzerá. Je skôr kombináciou SUV a kombi. Aj v takomto prípade sa dá hovoriť o crossoveri.

Volkswagen Passat Alltrack ale rozhodne nie je ten, kto spopularizoval túto kategóriu. Prvým zástupcom, ak nerátame americký AMC Eagle, bol model Volvo V70 Cross Country. Áno, Audi Allroad prišlo až po ňom. Ja som si skúsil ako sa žije s Volkswagenom Passat Alltrack na každodennej báze. Svojou náturou dokáže práve takáto verzia bežného vozidlá nahradiť nejednu inú cestovnú alternatívu.

Nahradí úsporné autá

V prvom rade treba Passatu nechať, že je naozaj úsporným vozidlom. To sa o ňom traduje už dlhodobo a práve v tomto prevedení dokáže mať rozumnú spotrebu aj s výkonným agregátom a pohonom všetkých štyroch kolies. Stále zostáva faktom, že Passat aj vo verzii Alltrack dosahuje hmotnosť 1,7 tony a to prevádzkovú v tabuľkách výrobcu. Preto musí byť agregát dostatočne výkonný, ale aj úsporný. Aktuálne je v ponuke Passatu Alltrack dvojica dvojlitrov. Jeden je na benzín, ktorý asi nebude mať úplne optimálnu nízku spotrebu, keďže má aj slušný výkon 200 kW (272 k). Pohľad na údaje palubného počítača bude teda omnoho príjemnejší v prípade naftovej alternatívy.

PA208926aa 

Najnovšia generácia dvojlitrového naftového štvorvalca dosahuje výkon až 147 kW (200 k), čo je prípad presne Passatu Alltrack. Stále spolupracuje so 7-stupňovou automatickou prevodovkou a pre túto verziu má štandardne aj pohon všetkých 4 kolies 4Motion, využívajúci najnovšiu generáciu medzinápravovej spojky Haldex. Ťažké auto, výkonný motor, pohon všetkých 4 kolies, základné fakty by mohli teoreticky znamenať aj vyššiu spotrebu. Avšak nie je to tak. S Passatom Alltrack s týmto pohonom sa dá jazdiť s priemerom do 6 litrov úplne vo všetkých situáciách. Ak sa budete snažiť, tak sa viete pozerať na čísla aj pod 5, ale to musíte mať skúsenosti s eko rally.

Nahradí klasické Kombi

To, že Passat Alltrack nahradí klasické kombi pri bežných činnostiach musí byť jasné každému, veď má predsa základy v klasickom kombi a stále ním je. Je len trochu zvýšené, má niekoľko plastových detailov naviac a získalo trochu iné čalúnenie. To sú všetko rozdiely, ktoré sú výhradne vizuálne. Trochu rozdiel je aj v jazdných vlastnostiach, lebo ťažisko je o pár centimetrov vyššie. Ale nie je to nič tragické. Stále je to auto, ktoré ma komfortne odviezť posádku kľudne aj na dlhé vzdialenosti.

PA238965a 

Samotná posádka bude mať pri týchto vzdialenostiach aj celkom rozumný priestor. O tom ani nemusíme baviť. Predná časť je naozaj štedrá. Rovnako štedrá je aj zadná časť pre zadných pasažierov, aj keď šírka trochu hendikepuje trojicu dospelých. Na toľkých ľudí potrebujete predsa už naozaj veľké SUV, alebo MPV. Ak však cestujete vo štvorici, tak vám zostáva aj veľmi dobre tvarovaný batožinový priestor s objemom až 639 litrov. Ten sa dá, samozrejme, zväčšiť sklápaním sedadiel.

Nahradí Tiguan

Súčasná móda crossoverov a SUV pohlcuje cesty a už každé minimálne piate auto je tohto typu. Je mi jasné, prečo ich ľudia chcú, ale niekedy absolútne nie sú nutné. Veď keď si porovnáme svetlé výšky Tiguanu a Passatu Alltrack, tak sú približne porovnateľné. Keď si porovnáme ceny týchto dvoch áut, tak sú približne porovnateľné a stále je Tiguan skôr v segmente C a Passat je priamo v segmente D. To znamená, že je stavaný ako väčšie auto, ktoré ma zvládnuť väčší komfort na dlhších trasách.

PA238980a 

Najväčším rozdielom bude čelná plocha, čo znamená, nižšiu spotrebu pre Passat pri rovnakom motore, ale zároveň aj iný posed v interiéri. V Tiguane budete jednoducho sedieť o niečo vyššie. A to je pre niektorých naozaj dôležitá charakteristika pri výbere ďalšieho auta. Aj kvôli tomuto trendu sa pomaly vytrácajú niektoré tradičné modely z trhu. Passat už to má nahnuté, sedan už v ponuke nie je vôbec, iba ako skladové vozidlo. Čo sa stane ak po toľkých rokoch Passat zmizne z trhu? Zanikne jedna etapa a ako náhrada bude práve spomenutý Tiguan, či skôr trochu väčší Arteon. Tento smutný vývoj je však asi nezvrátiteľný. Nie je to o tom, že by bol Passat zlým autom, je vynikajúci, ale trh si žiada niečo iné.

Nahradí lietadlo

Ujasnime si to na začiatok, Passat Alltrack má potenciál nahradiť lietadlo pre jednotlivca, nie pre dvesto ľudí. Ak idete napríklad Bratislavy do Mníchova, tak väčšinou musíte letieť z Viedne. Z Bratislavy sa do Viedne dostanete za hodinu, na letisku musíte byť minimálne 2 hodiny dopredu, let trvá hodinu a pol, kým sa vymotáte máte ďalšiu 0,5 hodinu fuč. Toto pekne zosumarizujete a máte 5 hodín cestovania. Päť hodín cestovania, ktoré sú aj tak spojené so stresom, stále s respirátormi a s čakaním a vyzliekaním plus vyzúvaním pri kontrole. Keby v rovnakom čase sadnete do Passatu Alltrack a vyberiete sa po diaľniciach cez Rakúsko do Mníchova, tak sa možno dostanete do cieľovej destinácie ešte skôr. Idete totiž od dverí k dverám a nemusíte riešiť ako sa dostať hromadnou dopravou.

PA208921aa 

A ako je to s cenou takéhoto výletu? Ak by som rátal cenu za liter nafty veľmi nepríjemné 2 €, ako bolo ešte nedávno, tak by som sa dostal na 12 € na 100 km, čisto pri počítaní spotreby a tým pádom by vyšli pohonné hmoty na 60 €. Aktuálne letenka stojí dvojnásobok, takže stále sa viem dostať do danej sumy aj s odpismi za vozidlo a ostatnými nákladmi, vrátane diaľničnej známky. Pri ceste do Madridu už však táto rovnica platiť nemusí a vzdialenosť rozumnejšie prekonáte lietadlom. Z toho vyplýva len jediné, aj tu musíte postupovať racionálne. Je ešte otázka ako to bude s uhlíkovú stopu, ale to už počítať nejdem. Predpokladám, že to bude znova veľmi podobné.

Nahradí loď

Tú teda nenahradí. Passat síce funguje v daždi, ale obojživelný rozhodne nie je. Moria môže teda prekonávať maximálne tak na trajekte. Tu nie je univerzálnou odpoveďou. A vlastne tento bod som pridal len na ozvláštnenie a možno sa na ňom niekto zasmeje, prípadne sa len chytí za hlavu. Vo všetkých ostatných prípadoch je však Passat Alltrack naozaj univerzálnou možnosťou ako sa dostať ku príjemnému vozidlu na každý deň s dobrým motorom a určitou priechodnosťou terénom pre prípad potreby.

Aktuálna ponuka vozidiel Volkswagen